V Dajaveře se věnujeme flyballu od roku 2010. Nyní má Dajavera 2 flyballové týmy – Dajavera X a Dajavera Y.

Trénujeme každý týden, ale tréninky jsou vždy domlouvány individuálně dle potřeb našich členů. Pokud byste se na nás chtěli přijet podívat, nebo Vás láká tento sport, a chtěli se k nám přidat, neváhejte mě kontaktovat, rádi Vás tu uvidíme!

A co přesně flyball je?

Tento relativně mladý psí sport vznikl asi před 40 lety v Severní Americe a brzy pronikl do Celého světa a v ČR získává stále větší popularitu zhruba od roku 2003. Je vhodný pro temperamentní psy všech plemen, velkou výhodou je bezesporu zájem o balonek.

Závodí se ve čtyřčlenných družstvech na dvou stejných flyballových dráhách umístěných vedle sebe ve vymezeném prostoru. Na každé dráze jsou čtyři skokové překážky, přes které pes běží k tzv. boxu. Ten mu v okamžiku kontaktu s ním  vystřelí tenisový míček. Pes jej chytí a  aportuje zpět  přes překážky k psovodovi. V okamžiku, kdy  protne cílovou čáru, vybíhá další pes z družstva. Vítězem se stává družstvo, které má jako první v cíli všechny čtyři psy (a míčky). 

V tomto dynamickém sportu záleží na souhře družstva a bezchybném provedení mnoha na sebe navazujících úkonů, které je třeba nejprve  psy správně naučit a jejich provedení pilně pravidelně trénovat.  Rozhoduje již vypuštění prvního psa na dráhu ve správný okamžik na základě signálu semaforu startovacího zařízení.  Důležitá je technika zdolání překážek stejně jako rychlost otočky psa na boxu. Ta záleží na správném naskočení na jeho pohyblivou desku, která spouští vystřelovací mechanizmus míčku, který musí pes bleskově uchopit a bez zaváhání aportovat.  Náročné je  vypuštění dalšího psa na dráhu, které musí být  včasné, nikoliv však předčasné. Vše hlídají čidla přesné a nekompromisní elektronické časomíry!

Optimální vzájemná souhra všech psích i lidských členů celého družstva tak rozhoduje o výsledku. Obrovské nasazení dělá ze závodů družstev velmi napínavý, pravý adrenalinový sport, při němž rozhodují zlomky sekundy a soutěžící ze sebe vydávají opravdové maximum.