Gyfu výsledky pasení

Sezona 2020

Czech National 2020, 22.-23.8.2020, rozhl. T. Nowakowski (Pl)
Gyfu – 1. místo, 306 bodů (4 běhy)
 • Nejnáročnější závod sezony, za 2 dny jsou 4 běhy na 2 fieldech. Tímto závodem se také uzavřely kvalifikační běhy na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku a jsem velmi pyšná na to, že jsme se letošní rok s Gyfu kvalifikovaly! Takže pokud se Continental konat bude, já s Gyfu budeme u toho 🙂 Velmi děkuji za podporu našeho týmu Alfazoo.cz!

Sezona 2017

Mistr ČR 2017

Trénink – Francie 7. -13. 4. 2017
 • Týden před Velikonocemi jsme strávili ve Francii. Jak jinak, než skloubit dovolenou s tréninky. Super týden ve společnosti přátel, výborných sýrů a vín a to vše doplněné o super tréninkový plac a super ovečky. Děkujeme za přijetí Philippovi Heintzovi a Florance!
VIDEO Z TRÉNINKU
FOTO
24.-25.6.2017 Veselý trial – rozh. A.Hermes (Ger) – 1.start – ret, 2.start – 65 bodů
 • Náš první letošní trial byl takovým “tréninkovým”, protože kvůli jehňatům se ještě doma moc trénovat nedalo a také to podle toho vypadalo. Gyfu se rozhodila hned outrunem, protože jsem ji poslala zprava, kde byl blíž lesík a já věřila, že ji “stáhne” k ovcím, aby se tolik neotevřela. Opak byl pravdou – byla jediným psem, který to vzal do lesíku. Po nekonečném čekání, kde se tedy vyloupne, vyběhla za ním a hledala ovečky – takže mínus 5 bodů za outrun. Celá šťastná, že je našla a hezky převzala nepobrala jediný povel, takže jsem odstoupila…. byla to škoda, ale zkušenost! Druhý start jsme běžely kolem 14 hod, kdy bylo neskutečné vedro, takže podmínky extrémní. Po první zkušenosti jsem ji poslala vlevo a jak jsem předpokládala outrun byl velmi otevřený, přesto jsme za něj dostaly plný počet bodů, převzetí-lift- měla Gyfu svoje krásné, jak umí. Celkově běh nebyl vůbec špatný, dobře se nám povedlo i rozdělení, kdy ovce byly označené, vynikající pen za plný počet bodů a skončily jsme na timu při poslední disciplíně “singlu”. I tak jsem byla velmi spokojená a získaly jsme krásné body – 65! Škoda prvního běhu, ale na to, že nemáme “nic v nohách” myslím, že ostudu jsme neudělaly a tréninkový cíl byl splněn.
Czech Open 11. – 12. 8. 2017 roz. M.O´Malley, M. W. Hynes (GB)
1.start 58 bodů, 2. start disk, 3. start 54,5 bodů, 4. start 62 bodů
 • Stát na startu Czech Open byl vždycky můj sen. Je to nejtěžší závod v ČR, kdy během 2 dnů má pes 4 starty. Musím říct, že to bylo opravdu náročné, a myslím, že především pro mě. Celou sezonu 2017 si uvědomuji, že loňský výpadek je znát, zkrátka nemáme “naběháno”. Přesto věřím, že ostudu jsme neudělaly 🙂 Běhy jsme vždy dokončily, něco se povedlo lépe, něco méně. Mrzel mě trochu nešťastný DISK při našem 2.startu, kdy jsme nezvládly těsnou otočku kolem kolíku po fetchi a ovce se dostaly do prostoru za pásku, která označovala konec fieldu (cca 20m od kolíku). Přesto, že byly pod kontrolou psa, řády jsou neúprosné – byly mimo field.
MČR – Rakousy 20. 8. 2017 rozh. Horst Ludwig /Ger/ 82 bodů, 4. místo, nej Čech (ze 17)
 • První 2 disciplíny – outrun a lift jsme měly za plný počet bodů bez jediného mého povelu, nechala jsem to na Gyfu. Na fetchi i drivu mě Gyfu poslechla na každičký povel, pracovala precizně a bez chyb, takže bodové ztráty byly minimální. Shed jsem zkazila já. Nejen, že jsme přišly o 8 bodů z 10, ale také o drahocenný čas, který nám po bezchybné nakládce ovcí na vůz chyběl v závěrečné disciplíně – singlu. Časový limit vypršel před provedením cviku a tím jsme se připravily o dalších 10 bodů. Celkem jsme dosáhly na 82 bodů ze 110. Moje pocity byly rozporuplné, Gyfu předvedla výkon hodný startu na MČR a já na sobě musím ještě hodně pracovat! V trialu jsme se umístily na 4.místě a protože “bednu” obsadili závodníci z Polska a já byla prvním českým závodníkem, získaly jsme cenný titul Mistra České republiky v historicky nejpočetnější konkurenci.
2. – 3. 9. 2017 Koralm Trial (Rakousko) rozh. Tim Longton /GB/ – 1. start – 22 bodů, 2. start – 38 bodů
 • Během těchto 2 dnů jsme zažila tolik situací, kolik se snad nestalo během roku 😀 V sobotu, kdy se měl jít první start byla taková mlha, že se začínalo o několik hodin později. Já měla být posledním startujícím. Těsně před mým startem opět padla mlha a to tak, že během 2 minut, než mi nachystali ovce a my jen koukali, jak to bílé na nás padá. Nakonec můj start byl přeložen na neděli Takže celou sobotu jsme tam čekaly zbytečně. V neděli jsme na start měly nastoupit jako první a následně jako poslední. Terén byl pro nás naprosto nový, protože takové kopce prostě u nás nejsou. Field byl rovný asi 90m, pak byla prohlubeň asi 70 m, kam od startovního kolíku nebylo vidět a pak se kopec prudce zvedal dalších 100 m. Takže zaváděcí kolík, kde čekaly ovce byl nad úrovní terénu opravdu vysoko. I tak se při našem prvním startu stalo, že Gyfu prostě ovce neviděla – nenapadlo ji “zvednout” oči nad úroveň terénu a stále je hledala dole. Poslala jsem ji na Away, krásně vyběhla, pak se mi ztratila na oněch 70 m z dohledu a ejhle vyběhla na druhé straně a překřížila outrun – ona! Tak jsem si řekla, že o body jsem již přišla, takže ji připískla tedy Come bye. V tu chvíli si všimla ovcí a to by nebyla moje Gyfu, kdy si neřekla, co tu dělám, přeci nepřekřížím outrun a obloukem se začala vracet na Away. Takže bodové ztráty za outrun a lift obrovské. Na fetchi jsme se celkem srovnaly, ale na driwu nedaly ani jednu bránu. Skončily jsme na time v shedu.
 • Druhý start vypadal slibně – alespoň po slušném outrunu a krásném liftu bez ztráty bodu. V duchu jsme si říkala, tak a teď si napravíme reputaci. Ovečky poslušně ťapkaly po linii asi 50 m a pak to přišlo. Dostaly jsme 3 černé ovce domácí a 2 bílé, které byly zapůjčeny pro trial. Tak se stalo, že se prostě rozdělily, domácí šly vpravo od fetche, kde měly svou stodolu a vypůjčené se vypravily zpět nahoru k zaváděcímu penu. Velkou nepříjemností byl právě mrtvý úsek 70 metrů, kde jsme neviděla, co se děje a nemohla Gyfu více pomoci. Takže jsme jistily ovce jdoucí domů, když jsem viděla, že bílé se vydaly na cestu ke svobodě, odpískla jsem Gyfu a poslala k nim, tam ji nechala pracovat po tu dobu, co mi přišlo, že nehrozí, že černé opustí field a pak ji zase poslala na ty druhé, pak se mi na chvíli ztratily a tak se to opakovalo ani nevím kolikrát. Tímto manévrem jsme strávily dobrých 6 minut. Pak už moc času nezbývalo a time nás doběhl na drivu. Po běhu ke mně přišel rozhodčí, přátelsky a trochu soucitně mě poplácal po rameni a řekl slova, kterých si vážím víc než získaných bodů – “Well done, it was good job”
4. 9. 2017 – školení s Timem Longtnem (GB)
 • Co víc si přát, než zůstat po trialu na školení! Trať postavená, takže to člověk může projít znovu, rozhodčí Vás viděl na závodu, takže ví, kde máte slabiny a kde to je ok. Prostě super super super!
9. 9. 2017 – BCCCZ Cup, rozh. P. Heintz (Fr) – 70 bodů, 3. místo
 • Trial vypadal celkem slušně, jako jedněm z mála se nám podařilo jej celý dokončit i se singlem. Bohužel jsem tentokrát hezky zmotala košár, naši silnou a oblíbenou disciplínu, kde jsem podcenila stabilizaci oveček a tím jsem nás připravila o 4 body, které nás dělily od získání zlata. Co dodat 😀
11. – 12. 9. 2017 školení s P. Heintzem (Fr)
 • pilovaly jsme hlavně rozdělování 🙂
FOTO
21. 10. 2017 Budišov nad Budišovkou, roz. Š. Gavendová – 82 bodů, 1.místo
27. – 28. 10. 2017 German Open (Německo) rozh. Allistair Lyttle a M.O´Maley (Irl) – 25. místo (ze 46)
 • 4 běhy během 2 dnů, počasí už hodně podzimní, vítr, zima, déšť, 2 fieldy, z toho jeden byl takový, že jsem přemýšlela, jestli vůbec mám Gyfu nechat startovat – kopec, kde byly velké pařezy obrostlé maliníkama a jiným pichlavým křovím, a moje startovní číslo 1.
 • 1.start slušný outrun za 16 bodů, horší lift – ovce šly stranou, takže jen 2, po fetchi za půl bodů na drivu ovce nabraly směr záložní košár a Gyfu tam byla prostě pozdě. Takže ret.
 • 2.start – už když ovce byly přiváděny ke startovnímu kolíku jsem věděla, že to nebude lehké. 4 ovečky kráčely pod zaváděcím psem poslušně, zato tu 5. k nim dotlačovali 2 další psi. Pěkný outrun, po něm se “černá” ovce stáda odpojila a valila dom. Gyfu víc dělat nemohla a upřímně jsem poprvé ve své kariéře doufala v re-run… nic, takže disk, který máme tedy napsaný jako ret.
 • 3.start – konečně jsme někam došly 😀 dobrý outrun, lift, fetch, na drivu jsme netrefily brány a ani linie nebyly vůbec hezké, skončily jsme na timu při shedu zisk. 38 bodů (ze 100 – nebyl singl)
 • 4.start – už to vypadalo, jako pasení, hurá! Opět jsem zbytečně zkazila pen, který jsem uspěchala, zisk 66 bodů (ze 100)
 • Celkově jsme ostudu opět neudělaly, ale moc mě mrzely ty 2 nepovedené starty z prvního dne. Nakonec jsme tedy byly v průměru.
11. – 12. 11. 2017 Dolnoslaski Open trial (Polsko), rozh. R. Holeček
 • 3 běhy během 2 dní, Gyfu hárá, zima, vítr, déšť, celkově bych trial nazvala trialem netrefených branek 😀 Nějak jsme se na trati nemohly s ovečkami popasovat a Gyfu už spíš přemýšlela nad krytím, které ji čeká. 1. běh – 55 bodů, 2. běh 79 bodů, 3. běh 53 bodů

Sezona 2016

 • V květnu 2016 si Gyfu při tréninku poranila měkkou tkáň na pravé zadní noze (dodnes nemám přesnou diagnózu, jestli to byl sval, nebo šlacha). 4 měsíce kulhala a další 2 měsíce jsme byly v rekonvalescenci. Celou sezonu jsme tak byly nuceny vynechat. V takovéto situaci si člověk srovná své priority a přehodnotí  spoustu věcí. Přišla velká pokora a uvědomění si, že vše je velmi křehké a co dnes je, zítra být nemusí. Přála jsem si jediné, aby Gyfu byla opět zdravá a mohly jsme znovu začít trénovat!

Sezona 2015

Fena roku BCCCZ 2015

 • Naše defacto první závodní sezona v pasení je za námi. Gyfu a já jsme absolvovaly hodně závodů, seminářů, tréninkových pobytů. Gyfu stejně jako loni předčila má očekávání. Loňskou sezonu jsme tak trochu nadplán uzavíraly prvním místem v IHT 1 a tím si zajistily možnost startů v IHT 2. Přez zimu 2014/2015 jsme se zaměřily na shed, který nás letos poprvé čekal právě ve vyšší kategorii a tak hned na prvních závodech nám nic nebránilo do dvojek nastoupit. Konec letošní sezony jsme opět uzavřely tak trochu nadplán, když jsme poprvé nastoupily do trojek. Mám velkou radost, že jsme tak často stály na “bedně” a ne jinak tomu bylo i v naší premiéře ve trojkách, kdy jsme se umístily na úžasném 3. místě. Mám z Gyfu velkou radost, dobře se mi s ní pracuje, vyhovujeme si a podporujeme jedna druhou. Zkrátka jsem si nemohla lepšího parťáka přát! Nyní nás čeká zimní pauza, ve které doufám bude mít Gyfunka svoje první štěňátka a v příštím roce se moc těším na trialy! Tentokrát už nás čeká kategorie Open!
4. 7. 2015  Čelina, T1  rozh. J. Hála, 41 bodů, ret
 • Naše první letošní závody a moje celkové selhání. Poté, co Gyfu vyzvedla ovce “z desítky” začala jsem panikařit. Občas dala jiný stranový povel, občas nepískala vůbec. U penu jsem už byla totálně rozhozená a když se nám nepodařilo ovce na 3. pokus zavřít jsem prostě zvedla ruku. V tu chvíli a ve 40 stupních vedra to bylo pro mě vysvobození. Musím přiznat, že jsem byla sama zaskočená tím, jak jsem nevěděla co dělat a hlavně jsem byla na sebe hodně naštvaná, že jsem Gyfu v tom nechala samotnou. Takže moje večerní rozpoložení mě posunulo v úvahách o trialech, závodní atmosféře a uvědomila jsem si, že takto to nepůjde a musím na sobě hodně zapracovat. A začala jsem hned 2. den 🙂 Rozhodla jsem se nastoupit do dvojek, vzít to tréninkově a spravit, co se bude jen za jeden běh dát a… dojít do konce, rozdělit, zavřít košár. Hlavně spravit důvěru Gyfu!
5. 7. 2015 Čelina, T2  rozh. J. Hála, 30 bodů, 7. místo (z 12)
 • Trial jsem od začátku brala tréninkově. Na crossdriwu jsem odešla od kolíku, abych byla Gyfu blíž a mohla lépe dělat korekce. Rozdělení se nám podařilo a napoprvé jsme zvládly zavřít ovce do košáru. Vzhledem k tropickým teplotám byl trial velmi náročný a mnozí psi měli problémy i trial dokončit. Díky tomu i přes velkou ztrátu bodů, které jsem si svým odchodem z místa nechala vzít jsme se umístily na 7.místě!
1.-6.8.2015 trénink a sraz Gyfunky vrhu Francie – P. Heintz
 • První srpnový týden jsme vyrazili na tréninkovou dovču za naším chovatelem P. Heintzem. Měla jsem velkou radost, že se sešel celý vrh, vč. maminky a tatínka, takže úžasně strávený týden u oveček ve společnosti přátel. S Gyfu jsem hlavně pracovala na rozdělování ovcí, outrunech a flankách.
FOTO
15. 8. 2015 Vysoký Újezd IHT2, rozh. M. Maček, 58 bodů, 3. místo
 • Trial se nám podařil, došly jsme do konce. Od pana rozhodčího jsem si závěrem vyslechla kritiku o mé rychlé práci. Prý se mám občas mezi pískáním nadechnout 😀 Beru k srdci a budu na tom fakt pracovat.
22. 8. 2015 Rakousy IHT2, kvalifikace MRČR, rozh. W. Lipczenko /At/ 52 bodů, time, 3. místo (z 15)
 • Na start jsem nastoupily jako první, takže moje nervozita nebyla velká. Také proto, že jsme byly nejmladšími účastníky a v takové konkurenci zkušených psů a handlerů jsem tento závod brala spíš jako trénink. Došly jsme až do shedu, kde jsem ztratila celkem dost času a defacto ihned po rozdělení jsme skončily na timu. Přesto jsme obsadily nečakaně krásné 3.místo!
22. 8. 2015 Rakousy T2, rozh. W. Lipczenko /At/ 65 bodů, time, 10. místo (z 20)
 • V ten samý den, co jsme jako první startovaly v IHT 2 jsme šly pro změnu jako poslední T2. Trať byla velmi zajímavá s náročnými technickými prvky a tak se nám podařilo dojít jen po slalom, pak nám skončil čas. Jinak hezký závod.
30. 8. 2015 Načešice, IHT 2, rozh. L. Horst (Ger), 65 bodů, time
 • V tomto trialu jsme dostaly re-run, protože jsme měly jednu neposlušnou ovečku. Bohužel druhé stádo bylo velmi pomalé a Gyfu se chudák nadřela, aby je dostala vůbec do shedu. Rozdělit se nám nepodařilo i přes velkou snahu a tak jsme se připravily o 20 bodů za shed a pen. Přesto bodový zisk 65 bodů mě potěšil.
31. 8. – 1. 9. 2015 školení s L. Horstem
 • Zúčastnily jsem se školení s L. Horstem. Opět nové zkušenosti a cenné rady 🙂 Tentokrát jsme se zaměřily na práci na dálku a driwe.
4.-6.9.2015 Czech Open
 • Kromě přihlášek mě na Czech Openu letos čekala zodpovědná funkce zavaděče na fieldu B. Střídaly jsme se po dva dny s Helčou Svobodovou a musím přiznat, že zkušenosti a trénink k nezaplacení. Gyfu byla velmi spolehlivá a velmi brzy pochopila svůj úkol. Nakonec jsme pak zaváděly i při nedělním finále druhou skupinku ovcí.
21. 9. – 2. 10. 2015 Wales
 • Úžasných 10 dnů jsme strávily spolu s Ivou Jílkovou v ch. stanici Kinloch ve Walesu. Pod vedením A. Driscoll jsme absolvovaly denně tréninky, které nám daly tak moc! Jen stěží tu budu psát všechny faktory, které do sebe nakonec zapadly v neuvěřitelný zážitek a náš posun. Navíc jsme měly možnost se postavit na jeden start v Openu, jeden v South Wales a nakonec i Double fetch. Co víc napsat o mém snu, zkrátka, že se splnil!
FOTO
11.10.2015 Načešice, IHT 2, BCCCZ Cup, rozh. L. Fini /It/, 85 bodů, 2. místo (z 8)
 • Krásný trial, byla jsem velmi spokojená! Nepovedlo se nám rozdělit, resp. až na 3. pokus a tímto jsme se připravily o 6 bodů. Takže příště 🙂
12.-13.10.2015, školení s L. Fini /It/
 • Úžasné školení, které jsme s Gyfu tématicky věnovaly rozdělování “těžkých” ovcí. Věřím, že nám to dalo hodně moc, jen čas a trialy ukáží 🙂
FOTO
17. 10. 2015, Nová Ves, IHT 2, rozh. P. Kryštofová, 76 bodů, 2. místo
 • Trial na skude ovečkách, která nás velmi zaskočily svou velikostí 🙂 Krásný běh, konečně i krásné rozdělení!
18. 10 .2015, Huníkov, T 2, rozh. K. Šeba, 57 bodů, 4. místo (z 8)
 • ice jsem rozdělily a zavřely, ale nějak se nám nedařily hezké linie. Oproti předchozímu dni, kdy mi z outrunu došli trpaslíci, nyní dorazili obři! Nikdy před tím jsem neviděla tak veliké ovce 😀
18. 10. 2015, Huníkov, T 3, rozh. K. Šeba, 88 bodů, 3 místo (z 11)
 • Poslední závod letošní sezony a tak jsem si řekla “proč ne”. Naše první trojky a nadplán 🙂 Možná i proto, že jsem to brala jako trénink a výzvu zdolat vodní příkop na driwu, trial se nám povedl. Přes počáteční zaváhání na outrunu byl trial plynulý a uhlazený. Shed i pen se nám povedl a k mému překvapení z toho byla zase “bedna”.
19. – 21. 10. 2015, školení s Aledem Owenem
 • Co víc dodat, pro mě druhý splněný sen. S Gyfu jsme pilovaly detaily a školení s pro mě největší osobností v pasení prostě nemělo chybu!! Úžasné zakončení naší závodní sezony 2015!

Sezona 2014

Pro letošní rok jsem si dala s mojí pasteveckou nadějí jasný cíl – složit HWT, abychom mohly příští rok už závodit a letos se plně věnovat tréninkům.

Musím připustit, že Gyfu předčila má očekávání. Byť jsem v tréninku postupovala velmi rozvážně a pomalu, tak její ochota pracovat, vnímat mé příkazy a chuť vyhovět nás posunuly velmi rychle. Samozřejmě mám z toho velkou radost a každý trénink s ní si opravdu užívám.

Letos jsme spolu absolvovaly několik školení v pasení se zahraničními instruktory. V červenci to byl Philippe Heintz z Franice – Gyfunky chovatel, v srpnu pak W. Lipzenko z Rakouska. V září jsme se byly podívat na MR v pasení v Rakousku a spojily to se školením s Keesem Kromhoutem z Holandska. Třešinkou na dortu pak bylo školení s Luca Finim z Itálie na Slovensku. Každé školení mi něco dalo, každé nás posunulo. Nakonec jsem tak trochu neplánovaně nastoupila na IHT1. Věděla jsem, že Gyfu je dobře připravená a tak jsem na start nastupovala bez nervozity. Běh se nám povedl, já byla s výkonem velmi spokojená a překvapivě to bylo hned první místo. Nakonec jsme pak ještě druhý den nastoupily na Farmu. Vše šlo naprosto fantasticky, pak jsme narazily na překážku “maltézský kříž”, kterou se nám nepodařilo překonat a tak jsme skončily na time. Bohužel za maltézákam pak byly ještě další překážky s celkem 45 body o které jsme tímto přišly. Přesto jsme měly krásné body a myslím, že výkon byl dobrý 🙂

Shrunuto a podtrženo:
 • 19. 7. 2014   HWT   81 bodů – VD – rozh. P.Heintz
 • 18. 10. 2014 IHT1  82 bodů – V – 1.místo – rozh. M.Koško
 • 19. 10. 2014 Farma trial – 72 bodů – 5. místo time – rozh. M. Koško
FOTO ŠKOLENÍ
FOTO ZÁVODY