V Dajaveře nabízím možnost tréninků pasení, přípravu ke zkouškám pasení i přípravu psa pro farmářskou práci.

První kontakt s ovečkami je ideální načasovat kolem 5. měsíce věku vašeho pejska. Prozatím se nejedná o plnohodnotný trénink, ale je třeba u štěněte vzbudit nebo rozvinout jeho přirozený zájem o ovečky, tzv. „nastartovat“ instinkt. Frekvence tréninků v tomto období je jednou za 3-4 týdny zcela postačující.

Další fáze, kdy lze počet tréninků začít zvyšovat, je u ovčáckých psů jednotlivých plemen velmi individuální. Liší se i mezi jednotlivci daného plemene. Jedná se o dobu, kdy váš pes začne psychicky dozrávat a to je to zhruba mezi 9.-12. měsícem věku. Tréninkový plán je třeba přizpůsobit zejména stáří psa, rychlosti jeho chápání, schopnosti učit se, spolupracovat, vnímat a respektovat ovečky.

Když pes dosáhne dospělého věku, je psychicky a fyzicky zcela vyzrálý, tréninky mohou probíhat již pravidelně. Ideální stav je 1-2x týdně, pokud to je nereálné, je třeba si uvědomit, že vše půjde pomaleji, ale půjde.

A co by měl pejsek umět nejlépe již z domu a z běžného výcviku?

V pasení si zezačátku budeme stačit s přivoláním a ideálně s nějakým povelem pro zastavení (u borderek nejlépe „lehni“, u ostatních plemen cokoli – „lehni, stůj, sedni“). Samozřejmě musíme počítat, že pokud je doma poslušnost bezchybná, u oveček nezřídka bývá velmi malá. V této fázi je ale pro trénink podstatné, že pes ví, co po něm chceme a my víme, že to můžeme vyžadovat.

Pokud se tedy rozhodnete do Dajavery na trénink zavítat, sjednejte si první individuální lekci. Na ní se pak domluvíme, co a jak dál dle toho, jak trénink probíhal. Nejjednodušší a nejrychlejší cesta je si zavolat: 603 508 355. Pokud telefon nebudu moci zvednout, ozvu se zpět později. Můžete také využít email: daniela.rajova@seznam.cz, nebo messenger Daniela Rájová, kam pro urychlení komunikace napište, jaké jsou Vaše časové možnosti (především ve všední dny, v sezoně bohužel moc víkendových termínů není).

Délka lekce je individuální a je přizpůsobena možnostem a schopnostem psa. Počítejte cca půl hodiny.

S sebou nic nepotřebujete, pouze pes by měl mít hladký obojek. Pokud je zvyklý na náhubek, můžete jej vzít s sebou.

  • Dále vypisujeme intenzívní tréninky. Ty jsou vhodné především pro psy, kteří jsou již v přípravě na závody a zkoušky. Jejich termíny jsou zveřejňovány na FB skupině „Pasení Dajavera“.
  • Také pořádáme individuální celodenní semináře i pro soukromé skupiny. Většinou se jedná o akci chovatelského klubu, nebo chovatelské stanice. Tréninky pejsků je pak také možné doplnit o ukázku pasení, teoretickou přednášku apod. Pokud o takovou akci máte zájem, neváhejte mě kontaktovat, určitě program upravíme tak, aby vyhovoval Vašim individuálním požadavkům.

Tréninkovým svěřencům je k dispozici nová klubovna přímo na malé pastvině v Načešicích. Je vybavena velkou místností s kuchyňským koutem (sporák, mikrovlnka, lednice, varná konvice), dále 3 místnostmi (2x pokoj se 4 lůžky, 1x pokoj se 3 lůžky-ten má vlastní sociální zařízení), sociálním zařízením (2x WC, sprcha). Před klubovnou je prostorná terasa s výhledem na pastvinu a plynovým grilem s lávovým kamenem. Klubovnu je možné pronajmout i na Vaši individuální akci, pokud bude např. dvoudenní.

Tréninky se konají na 2 pastvinách.

Většina lekcí probíhá na malé pastvině v Načešicích, kde se nachází právě výše zmíněná klubovna. Pastvina je velká asi 150 x 80m, ohraničená pevnými ohradami, je zde k dispozici kolem 15-20 oveček, prostorný košár, různé typy překážek.

Pro zkušenější psy se pak pořádají tréninky na velké pastvině ve Slavkovicích (4 km od Načešic). Pastvina je velká asi 500 x 160 m a je zabezpečena elektrickými ohradníky. Zde míváme kolem 50-80 ovcí.

Naše ovečky jsou zvyklé na manipulaci psem, dobře drží stádo. Celoročně jsou chovány na pastvině, jsou zdravé, vitální a díky pravidelným tréninkům mají výbornou fyzičku. Jedná se o kříženky s velkým podílem ovce šumavské.

Kromě tréninků také v Dajaveře pořádáme ročně několik závodů a zkoušek pasení FCI, k některým závodům je přidruženo i školení se zahraničním rozhodčím, pokud je na závody pozván. Seznam akcí, přihlášky, propozice, startovní a výsledkové listiny najdete na našem samostatném webu pasenidajavera.weebly.com.

Naše ovečky jsou součástí Dajavery a máme je rádi, proto veškeré chování, které by ohrozilo jejich well fare se u nás netoleruje!

Pejsci musí být  očkovaní, odčervení a v dobré zdravotní a psychické kondici.

Pokud se k nám rozhodnete zavítat, velmi prosím o dodržování příjezdové cesty k pastvině, prostoru pro parkování a především pro venčení Vašich miláčků – toto není vhodné provádět na pastvině/flyballovém cvičišti. Mapku naleznete v kontaktech. Děkuji za dodržování pravidel a moc se na Vás těším v Dajaveře naviděnou!

Naše sportovní aktivity a vše pro naše čtyřnohé sportovce zabezpečuje internetový obchod s nejkvalitnějšími službami a nejlepšími cenami alfazoo.cz